SEO, İngilizcedeki search engine optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. En basit ifadeyle sitenizin ilgili aramalarda görünürlüğünü artırmak için yapılan iyileştirmelerdir. İnternet kullanıcıları tarafından yapılan aramalar sonucunda sayfanızın görünürlüğü ne kadar yüksek olursa, kullanıcıların dikkatini çekme ve potansiyel müşterilerinizle/hedef kitlenizle iletişime geçme şansınız o kadar yükselir.


SEO Nasıl Çalışır?

Google ve Bing gibi arama motorları, internet ağındaki sayfaları taramak ve bu sayfalar hakkında bilgi toplamak için botlar kullanır. Kullandığı bu bilgileri sayfaların görünürlük sıralarını belirlemek için yüzlerce sıralama faktörü kullanarak analiz eder. 

Webdeki sıralamanıza etki eden faktörleri altı ana başlık olarak düşünebilirsiniz, bunlar:

-İçerik kalitesi

-Anahtar kelime kullanımı

-İçerik optimizasyonu

-Taranabilirlik

-Mobil uyumluluk

-Site mimarisidir.

Arama algoritmaları, ilgili ve yetkili sayfaları arama sonuçlarında öne çıkarmak için tasarlanmıştır. Sitenizi ve içeriğinizi bu faktörler doğrultusunda optimize etmek sayfanızı arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olur.


SEO Pazarlama İçin Neden Önemlidir?

SEO, dijital pazarlamanın temel parçalarından biridir; çünkü insanlar her yıl trilyonlarca arama yapar ve bu aramalar genellikle ticari amaçla ürün veya hizmetlere ulaşmak içindir.

Arama sonuçlarında rakiplerinize göre üst sıralarda bir görünüm, daha fazla görünürlük ettiğinizi kârı doğrudan etkiler.

Ayrıca arama sonuçlarında size ulaşan potansiyel müşterilerinizin şirketiniz hakkında daha fazla bilgi sağlayabilceğini ve size daha kolay ulaşabilceğini unutmayın.

Sayfalarınızın arama motorlarında daha iyi listelenmesi ve organik trafiğinizi arttırmak için profesyonel destek almayı ihmal etmeyin. Artıracağınız organik trafiğin dönüşü yapacağınız ücretli reklamlardan daha faydalı olacaktır. Konu hakkında daha fazla bilgi veya yardım almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.