Hosting, kelime anlamı olarak barındırmak, ev sahipliği yapmak anlamına gelir. Web hosting, kuruluşların ve bireylerin internete bir web sitesi veya web sayfası yayınlamasına olanak tanıyan bir hizmettir.

Bir web hosting veya web hosting hizmeti sağlayıcısı, web sitesinin veya web sayfasının internette görüntülenmesi için gereken teknolojileri ve hizmetleri sağlayan bir işletmedir. Web siteleri, sunucu adı verilen özel bilgisayarlarda barındırılır veya saklanır. İnternet kullanıcıları web sitenizi görüntülemek istediklerinde, tek yapmaları gereken web sitesi adresinizi veya etki alanınızı tarayıcılarına yazmaktır, bu şekilde bilgisayarları sunucunuza bağlanacak ve web sayfalarınız kullandıkları tarayıcı aracılığıyla onlara iletilecektir.

Bir hosting servisinden faydalanmak için sunmak istediğiniz web sitesinin alan adına sahip olmalısınız, bunun için de "Domain Nedir?" adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Hosting Seçenekleri

İnternet sitenizin ihtiyacına göre farklı hosting seçenekleri var. Bu seçeneklerden size en uygun olanı seçerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu ihtiyaçları tamamen internet sitenizin kullanıcı sayısı ve amacı belirler. Diğer bir nokta ise hosting fiyatları çeşitlilik gösterir. Hem ihtiyacınıza hem de bütçenize uygun olan tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.